Dieta przez wiele lat zyskała różne nazwy i odmiany, powstało wiele jej wersji, z których praktycznie żadna nie realizowała takich zadań, jakie świadomy dietetyk stawia przed dietą. Nie ma to być wyrzekanie się przyjemności, liczenie kalorii czy rezygnowanie z określonych grup produktów, ponieważ w każdym produkcie – o ile został odpowiednio wyhodowany i przygotowany w kuchni – znajdują się inne prozdrowotne surowce i składniki.
Niektóre elementy naszego jadłospisu, jak czerwone mięsa, tych pozytywnych składników mają nieco mniej, więc mogą być spożywane rzadziej, jednak nie powinno się ich wykluczać. Inne, jak warzywa, mają praktycznie zawsze mnóstwo prozdrowotnych minerałów, witamin i związków chemicznych – że wystarczy wymienić bardzo pozytywne tłuszcze Omega, błonnik albo antyoksydanty.
Samo skupianie się na warzywach w diecie osoby dorosłej, a tym bardziej dziecka, byłoby jednak fatalnym pomysłem. Różnorodność, przy zachowaniu odpowiedniej racjonalności pokarmowej, to jednak w każdej przemianie klucz do sukcesu.